Как устроена Служба безопасности Украины и почему не поможет реформа

“Є сила-силенна внутрішніх документів, які насправді ніяк не впливають на професійну діяльність, але з’їдають до 90% робочого часу, – розповідає досвідчений контррозвідник Олексій. – Через це здобута мною цінна інформація так і не принесе державі жодної користі. Бо вона актуальна тільки дві години, а процедура щодо її донесення до керівництва розтягується на кілька днів”.

“Ти витрачаєш папір, час, документ редагують купу разів, а через місяць знищать. Замість складання цих папірців, я міг ще десять таких же актуальних інформацій дістати”, – додає оперативник Михайло, який шукає ворожу агентуру у державних відомствах.

Одна із ілюстрацій внутрішньої кухні Служби безпеки України – робота з інформацією з обмеженим доступом. Для цього існують спеціальні категоровані комп’ютери, але їх дуже мало. За словами співрозмовника зі Служби, щоб впоратись із поточним обсягом завдань есбеушники сідають за звичайні комп’ютери. За це їх у будь-який момент можуть притягнути до кримінальної відповідальності.

Або “прослушка”. Санкції на задокументовані телефонні розмови дає суд, але в Службі є практика “напівофіційного прослуховування”, коли працівники Служби слухають телефонні розмови “цікавих” людей на прохання керівництва.

Співрозмовник LIGA.net в СБУ виправдовує таку практику бажанням контролювати поточну ситуацію та розуміти, які плани мають, наприклад, лідери радикальних організацій. Звісно, незаконне прослуховування відбувається не завжди в інтересах держави. Згідно матеріалів одного із кримінальних проваджень, така послуга з боку представників СБУ коштувала замовнику $3000 за 10 днів прослуховування.

У структурі СБУ є цілий відділ, який займається “прослушкою”. Здебільшого, у ньому працюють жінки. Як пояснює співрозмовник LIGA.net, їм легше тримати увагу. Така робота вважається шкідливою, тому рік пенсійного стажу у цьому відділі рахують за півтора.

Добавить комментарий